П`ятниця, 18.01.2019, 20:49
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Меню сайту
освіта UA
вислови про освіту
Час
Наше опитування
Як часто Ви звертаєтеся до нашого сайту?
Всього відповідей: 104
Природа
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Час існув. сайту
відлік часу
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Відділ освіти
ЗНО
МОНУ
ЛОІППО
ПЕДРАДА
Академія інновацій
ПЕДПРЕСА
ОСВІТА
наше місто
Календар
«  Січень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
погода
новини міста
Новини в Україні

 

30 вересня 2013 року набрав чинності наказ Міністерства освіти і науки України від 08.08.2013 № 1135, яким внесено зміни до Типового положення про атестацію педагогічних працівників. Ці зміни насамперед стосуються організації та проведення атестації керівників навчальних закладів 

Про порядок атестації керівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників ПРЕЗЕНТАЦІЯ 

Атестація керівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів
Атестація керівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладівМіністерство освіти і науки України у листі від 13.12.2013 № 2/5-13-3018 надало роз’яснення щодо атестації осіб при призначенні їх на посади керівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.

Законами України «Про загальну середню освіту» (стаття 24) та «Про позашкільну освіту» (стаття 21) визначено, що посаду керівника загальноосвітнього (позашкільного) навчального закладу може займати особа, яка успішно пройшла атестацію керівних кадрів освіти.

Порядок атестації керівників навчальних закладів встановлений Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 6.10.2010 № 930 (із змінами, внесеними наказом Міністерства освіти і науки України від 8.08.2013 № 1135).

Подання керівника органу управління освітою про атестацію працівника з метою призначення його на посаду подається до атестаційної комісії у вільній формі. Подання, зокрема, має містити мотивовану всебічну і об'єктивну оцінку професійних, ділових якостей особи, яка претендує на посаду керівника навчального закладу, та результати її професійної діяльності.

Типове положення не містить норми щодо обов'язкового проведення позачергової атестації керівників навчальних закладів, які переходять на роботу до іншого навчального закладу.
 
Завантажити документи:
Типове положення atestatciya.doc [187,5 Kb]  
Лист МОН lyst_monu.doc [30 Kb] 

ЛИСТ МОНУ від 13.12.2013 р. N 2/5-13-3018 (Витяг) Щодо атестації керівників ЗНЗ та ПНЗ

<...> Щодо атестації осіб при призначенні їх на посади керівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів <... > повідомляємо.

Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про освіту" педагогічні працівники підлягають атестації.

Частиною другою статті 24 Закону України "Про загальну середню освіту" визначено, що посаду керівника загальноосвітнього навчального закладу може займати особа, яка успішно пройшла атестацію керівних кадрів освіти. Така ж норма встановлена й частиною третьою статті 21 Закону України "Про позашкільну освіту".

За таких підстав особи, які призначаються на посади керівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, мають пройти атестацію у порядку, встановленому Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 р. N 930 (далі - Типове положення).

Подання керівника органу управління освітою про атестацію працівника з метою призначення його на посаду подається до атестаційної комісії у вільній формі. Подання, зокрема, має містити мотивовану всебічну і об'єктивну оцінку професійних, ділових якостей особи, яка претендує на посаду керівника навчального закладу, та результати її професійної діяльності.

Засідання атестаційної комісії проводиться у присутності працівника, який атестується. Під час засідання атестаційної комісії працівник має право давати усні та письмові пояснення, подавати додаткові матеріали щодо своєї професійної діяльності.

Відповідно до пункту 6.1 Типового положення керівник закладу або органу управління освітою у разі прийняття атестаційною комісією позитивного рішення видає відповідний наказ про присвоєння кваліфікаційних категорій (встановлення тарифних розрядів), педагогічних звань протягом п'яти днів після засідання атестаційної комісії.

Враховуючи, що при атестації особи, яка претендує на зайняття посади керівника загальноосвітнього та позашкільного навчального закладу, атестаційною комісією приймається рішення рекомендаційного характеру, наказ органу управління освітою у таких випадках не видається і таке рішення не може бути оскаржене до вищестоящої атестаційної комісії та до суду.

Пунктом 3.15 Типового положення визначено, що на кожного педагогічного працівника, який атестується, оформлюється атестаційний лист у двох примірниках, один з яких зберігається в особовій справі педагогічного працівника, а другий не пізніше трьох днів після атестації видається йому під підпис.

Прийняття рішень щодо позачергової атестації керівників навчальних закладів при переведенні їх з однієї керівної посади на іншу належить до компетенції відповідних органів управління освітою. Типове положення не містить норми щодо обов'язкового проведення позачергової атестації керівників навчальних закладів, які переходять на роботу до іншого навчального закладу.

<...>

Заступник директора Департаменту,   А. Марченко
начальник відділу

ПОРЯДОК атестації керівних кадрів загальноосвітніх навчальних закладів

Відповідно до частини другої статті 24 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-ХІУ посаду керівника загальноосвітнього навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу і форми власності може займати особа, яка є громадянином України, має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше трьох років, успішно пройшла атестацію керівних кадрів освіти у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.

Для підвищення ефективності управлінської діяльності керівників навчальних закладів та рівня їхньої професійної компетентності і фахової майстерності наказом Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників» від 08.08.2013 № 1135 внесено зміни до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 № 930 (далі — Типове положення).

Ці зміни стосуються, зокрема, порядку атестації керівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, їхніх заступників [далі — керівні кадри) та осіб, яких призначатимуть на посади керівників таких навчальних закладів. Пунктом 1.6 розділу І «Загальні положення» Типового положення передбачено, що призначенню на посади керівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів має передувати їх атестація

Метою атестації керівних кадрів є стимулювання цілеспрямованого безперервного підвищення рівня їхньої професійної компетентності, зростання професійної майстерності, розвитку творчої ініціативи, підвищення престижу й авторитету, забезпечення ефективності навчально-виховного процесу.

Чергова та позачергова атестація керівних кадрів

   Чергова атестація керівних кадрів здійснюється один раз на п’ять років. Атестацію керівних кадрів проводять атестаційні комісії II рівня. Якщо навчальні заклади перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, органів управління освітою обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інших відповідних структурних підрозділів місцевих органів виконавчої влади, то атестацію керівних кадрів таких закладів здійснюють атестаційні комісії III рівня.

Умовою чергової атестації є обов'язкове проходження не рідше одного разу на п’ять років підвищення кваліфікації на засадах вільного вибору форм навчання, програм і навчальних закладів.


ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Міністерство освіти і науки України до 1 вересня 2017 року мають забезпечити організацію та проведення атестації керівників навчальних закладів, призначених на посади до набрання чинності наказом Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників» від 08.08.2013 № 1135.

Для проведення чергової атестації керівних кадрів керівники відповідних органів управління освітою щороку до 10 жовтня подають до атестаційних комісій II (III) рівня списки керівників навчальних закладів, які підлягають черговій атестації, із зазначенням строків проходження ними підвищення кваліфікації.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У цей самий строк до атестаційних комісій II та III рівня керівні кадри мають право подавати заяви про перенесення строку чергової атестації.
Позачергова атестація керівних кадрів проводиться за поданням керівника відповідного органу управління освітою при неналежному виконанні ними посадових обов’язків.

Вивчення професійної діяльності керівників навчальних закладів

Вивчаючи професійну діяльність керівників навчальних закладів, атестаційні комісії мають з’ясувати, зокрема, такі питання:

 • виконання програми розвитку навчального закладу та результати інноваційної діяльності;
 • стан організації навчальної та виховної роботи, додержання вимог державних освітніх стандартів;
 • результати державної атестації навчального закладу;
 • результати перевірок, проведених Державною інспекцією навчальних закладів, місцевими органами управління освітою та іншими органами державного нагляду (контролю);
 • додержання вимог щодо забезпечення безпечних та нешкідливих умов навчання учнів;
 • підсумки моніторингу роботи з педагогічним колективом та іншими працівниками навчального закладу;
 • ефективність взаємодії з громадськими організаціями та органами шкільного самоврядування;
 • додержання педагогічної етики, моралі.

Крім того, атестаційні комісії мають проаналізувати звіти керівників навчальних закладів про свою роботу на загальних зборах (конференціях) колективу навчальних закладів, а також розгляд звернень громадян.

Характеристики діяльності керівників навчальних закладів

Керівники відповідних органів управління освітою до 1 березня мають подати до атестаційних комісій II (III) рівня характеристики діяльності на кожного керівника навчального закладу у міжатестаційний період.

Такі характеристики мають містити:

 • оцінку виконання керівниками навчальних закладів посадових обов’язків;
 • відомості про їхню професійну підготовку, творчі та організаторські здібності, ініціативність, компетентність, організованість, морально-психологічні якості;
 • інформацію про виконання рекомендацій, наданих попередньою атестаційною комісією, тощо.

Також у характеристиках діяльності керівників навчальних закладів керівники відповідних органів управління освітою мають зазначити відомості про їхнє ставлення до підлеглих, здатність організувати педагогічний колектив для досягнення певних завдань, вміння приймати відповідальні рішення.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Керівні кадри не пізніше як за 10 днів до проведення атестації повинні бути ознайомлені з характеристиками діяльності під підпис.

Під час атестації керівних кадрів навчальних закладів атестаційна комісія з’ясовує якість виконання ними посадових обов’язків.

Рішення атестаційних комісій

За результатами атестації керівних кадрів, а також осіб, які претендують на зайняття посади керівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, атестаційні комісії ухвалюють такі рішення:

 • керівник (заступник керівника) відповідає займаній посаді;
 • керівник (заступник керівника) відповідає займаній посаді за умови виконання ним заходів, визначених атестаційною комісією;
 • керівник (заступник керівника) не відповідає займаній посаді;
 • рекомендувати для призначення на посаду керівника;
 • рекомендувати для зарахування до кадрового резерву.

Керівники загальноосвітніх навчальних закладів мають протягом вересня ознайомити усіх педагогічних працівників зі змінами, внесеними до Типового положення, а також оновити змістове наповнення інформаційних стендів щодо атестації педагогічних працівників.

 З нормативно-правовими актами та інформацією, що стосується атестації педагогічних працівників,

зокрема про права та обов'язки атестаційних комісій, керівників навчальних закладів, про вимоги до рівня професійної підготовки та кваліфікації педагогічних працівників при присвоєнні їм кваліфікаційних категорій та педагогічних звань, а також з прикладами оформлення документів, ви можете ознайомитися у журналі «Практика управління закладом освіти» № 07/2013.

Джерело:

Малишева, О. Атестація керівних кадрів загальноосвітніх навчальних закладів [Текст] / Ольга Малишева // Практика управління закладом освіти . – 2013 . – № 9. – С. 12-15.